דזוגצ'ן

מהו דזוגצ'ן?

לימודי דזוגצ'ן אינם פילוסופיה, דוקטרינה דתית או מסורת תרבותית.

הבנת משמעות דרך זו היא גילוי מצבו האמיתי של האדם,ללא כל עיוותים והטעיה שהתודעה מייצרת. משמעות המילה דזוגצ'ן בטיבטית היא "השלמות הגדולה" וכוונתה המצב הראשוני של כל אדם ולא איזו מציאות נשגבה שמעבר.

על ידי הבסיס הפילוסופי המוצק שניתן על ידי הסוטרה והטנטרה ,המתארים את דרך הויתור וההתמרה אפשר להתקדם לדרך הדזוגצ'ן -השלמות הגדולה. דרך זו נסמכת על ההכרה בשחרור עצמי,הבנת טבעו האמיתי של הפרט והרגעות בתוך מצב זה. לכן הדגש בדזוגצ'ן הוא על התייחסות ישירה ופשוטה לכל נסיבות החיים בהם מוצא הפרט את עצמו.

ea3d39ba-0c8f-4f0f-8443-97d43ac37c14

גאראב דורג'ה garab dorje, המורה האנושי הראשון של הדזוגצ'ן.

גאראב דורג'ה garab dorje, המורה האנושי הראשון של הדזוגצ'ן. בשונה מדרך הסוטרה או מדרך הטנטרה דרך הדזוגצ'ן אינה רואה עצמה כנקודה עילית בהיררכיה כלשהי ואין היא דרך הדרגתית. זו דרך לשחרור ולא להתמרה. אין המתרגל בדרך זו נדרש להדמיות כדרך תרגול מרכזית.אולם בהיותה דרך תרגול שהיא מעבר לכל שלב תרגול אחר היא עשויה להידרש לשיטות תרגול מהדרכים שהוזכרו לעיל (סוטרה וטנטרה). התרגול המרכזי בדזוגצ'ן הוא כניסה ישירה להתבוננות לא דואלית והעמקה הדרגתית בהתבוננות זו עד להגעה להארה שלמה.

הבסיס להעברת הדזוגצ'ן הוא הכרות עם המצב אליו שואפים להגיע. התרגול המרכזי בשיטה זו עובד עם רמות התודעה המביאות את האדם למצבו הראשוני ,שאותו מעביר אליו המורה באופן ישיר.

למרות שדזוגצ'ן היא שיטת לימוד העובדת בעיקר ברמות התודעה יש בה גם שיטות תרגול בגוף ובקול.תרגול זה שני בחשיבותו לשיטות תרגול ההתבוננות הלא דואלית ומטרתו לעזור להביא את המתרגל למצב זה על ידי סילוק מכשולים להתבוננות.

רק התבוננות לא דואלית זו היא אכן דזוגצ'ן.

דרך הדזוגצ'ן נקראת הדרך לשחרור וליישומה אין צורך בטיהור , התמרה (טרנספורמציה) או ויתור. כל המראה הקרמתי הנשקף למתרגל משמש לדרך.

פדמהסמבווה, הידוע גם כגורו רינפוצ'ה (המורה היקר), היוגי שהביא את הבודהיזם, הווג'ריאנה והדזוגצ'ן לטיבט

המורה הדגול פה טמפה סנגייה (יוגי מדרום הודו שחי במאה ה-11) אמר:

"אין אלו הנסיבות העולות לפני המתבונן כמראה קרמתי שמתנות את האדם למצבו הדואלי,אלא ההיקשרות של אותו אדם המאפשרת למראה הנראה להתנות אותו."

כדי לחתוך היקשרות זו בצורה המהירה והיעילה ביותר יש להעזר ביכולת הספונטנית של התודעה לשחרור.

הכוונה בשחרור אינה שיש איזה אגו או עצמי שיש לשחרר. ההנחה הבסיסית היא ברמת הדזוגצ'ן שכל התופעות ריקות מטבע עצמי. שחרור במובן הדזוגצ'ן משמעו שכל מה שמופיע בהתנסות לפני האדם כדאי שיופיע כפי שהוא ללא שיפוט לטוב או רע ,יפה או מכוער וכיוצ"ב. כך באותו רגע לא נוצרת היקשרות וזאת ללא מאמץ. כל שעולה לפני האדם, בין שמדובר במחשבה או ארוע הנדמה כחיצוני לנו ,משתחרר באופן אוטומטי על ידי עצמו ולעצמו.

תרגול בדרך זו טומן בחובו את הזרעים לשחרור מראייה דואלית של המציאות.

(מתוך ספרו של צ'וגיאל נמקאי נורבו – The Crystal and the Way of Light)

webcast-photo

הפנייה לשידורים של רינפוצ'ה בשנג שונג