צ'וגיאל נמקאי נורבו רינפוצ'ה

צ'וגיאל נמקאי נורבו רינפוצ'ה (Chogyal Namkhai Norbu) נולד בשנת 1938 בכפר גאוג במחוז קונגרה שבדגה שבמזרח טיבט.

 אביו היה נצר למשפחה אצילה, שלעתים אחזה בתפקיד רשמי בניהול המחוז.

כשהיה בן שנתיים הכירו בו שני מורים חשובים כגלגול של אדזום דרוגפה, אחד ממורי הדזוגצ'ן הגדולים של תחילת המאה ה-20.

NNRimg2

הדאלאי לאמה ונמקאי נורבו רינפוצ'ה בעת ביקורו של הדאלאי לאמה במריגר Merigar המרכז האירופאי של נמקאי נורבו.

אדזום דרוגפה היה תלמידו של קיינצה רינפוצ'ה הראשון, ג'מייאנג קיינצה וונגפו (1829-1892) וגם תלמידו של פטרול רינפוצ'ה. שני מורים בולטים אלה הובילו את הזרם העל כתתי, רימה, במאה ה-19 במזרח טיבט.

ב-37 הזדמנויות קיבל אדזום דרוגפה העברות ישירות מהמורה העיקרי שלו, ג'מייאנג קיינצה, ומפטרול רינפוצ'ה הוא קיבל העברה שלמה של ידע חשוב נוסף. אדזום דרוגפה נעשה למגלה אוצרות כתובים נסתרים משום שבגיל 30 קיבל לימוד ישיר מג'יגמה לינגפה (1730-1798). אדזום דרוגפה לימד במזרח טיבט. הוא לימד דזוגצ'ן בתקופת הקיץ, ולימודי יוגה וערוצי האנרגיה בגוף בתקופת החורף. הוא הפך למורם של מורי דזוגצ'ן רבים בני זמננו, ביניהם דודו מצד אביו של נורבו רינפוצ'ה, טוגדן אורגיין טנזין, שהיה המורה לדזוגצ'ן של נורבו רינפוצ'ה.

בגיל שמונה, הקרמפה ה-16 ופאלפו סיטו רינפוצ'ה הכירו בו בתור גלגול של הבט התודעה של מורה חשוב אחר מהמאה ה-17 שהיה בעצמו גלגול של פמה קרפו (1592-1527) שייסד את מדינת בוטאן. עד תחילת המאה ה-20 שושלת זו הייתה השושלת שמלכה על בוטאן.

בעודו ילד קיבל נורבו רינפוצ'ה הוריות דזוגצ'ן חשובות משלושה מורים: מדודו מצד אביו, מדודו מצד אמו ומדזוגצ'ן קאן רינפוצ'ה. בנוסף על כך הוא קיבל הוריות נוספות ממורים חשובים נוספים, מהזרם העל כתתי, שלימדו במזרח טיבט.

מגיל שמונה עד גיל 12 הוא למד במכללה במנזר דגה, שם למד את 13 הטקסטים הבסיסיים שמשמשים בתוכנית הלימודים האקדמית הרגילה. נוסף על כך הוא למד שם טנטרות רבות וחשובות, טנטרות רפואיות, אסטרולוגיה סינית והודית והשתתף בטקסי העצמה רבים. כמו כן, מגיל שמונה עד גיל 14, בזכות ביקוריו במנזר דזונגסאר שבמזרח טיבט, הוא למד שם אצל ראש המנזר, דזונגסאר קיינצה רינפוצ'ה, וכן, הוא התבודד וביצע תרגולי מדיטציה רבים ועצמתיים במערת המדיטציה של דודו, טוגדן אורגיין טנזין,

נמקאי נורבו בצעירותו

באותה תקופה בנו של אדזום דרוגפה, גיורמה דורג'ה, שנולד בשנת 1895, חזר ממרכז טיבט, נשאר איתם שם ולימד את נורבו רינפוצ'ה דברים חשובים רבים.

כשהוא היה בן 14, בשנת 1951, הוא קיבל העברה של הידע של וג'רה יוגיני ומורהו המליץ לו לחפש אחר אישה שחיה באזור קדרי והיא התגשמות חיה של הידע הזה ולקבל ממנה העצמה. מורה זו, הידועה בשם איו קנדרו דורג'ה פלדרון (1953-1838), הייתה תלמידה ישירה של ג'מייאנג קיינצה וונגפו ושל נייאלה פמה דונדול, ואף הייתה בת זמנו הבוגרת של אדזום דרוגפה. באותו זמן היא הייתה בת 113 שנה והיא שהתה בהתבודדות בחשכה במשך 65 שנה. נורבו רינפוצ'ה קיבל ממנה את הידע על התרגול בעזרת חשיכה ותרגולים חשובים נוספים משלה.

בשנת 1954 הוא הוזמן לרפובליקה הסינית העממית בתור נציג הנוער הטיבטי. החל משנת 1954 הוא שימש כמורה לשפה הטיבטית באוניברסיטה הדרום מערבית למיעוטים לאומיים בצ'נגדו, סצ'ואן, סין. באותה עת הוא פגש את גנקר רינפוצ'ה המפורסם ממנו הוא למד את "שש הדוקטרינות של נרופה", מהאמודרה ורפואה טיבטית. באותה תקופה נורבו רינפוצ'ה רכש שליטה בשפות הסינית והמונגולית.

בגיל 17, בעת שחזר למולדתו בדגה, בעקבות חזיון שבא אליו בחלומו, הוא פגש את מורה השורש שלו, ניילה רינפוצ'ה ריגזין צ'נצ'וב דורג'ה (1978-1826), שחי בעמק נידח ממזרח לד'זה. צ'נצ'וב דורג'ה היה תלמידם של אדזום דרוגפה, ניילה פמה דונדול ושרדזה רינפוצ'ה, מורה הדזוגצ'ן הידוע מזרם הבונפו שהפגין את גוף הקשת. צ'נצ'וב דורג'ה רינפוצ'ה היה רופא ועמד בראש קהילה שנקראה "ניילה גאר" שהתגוררה בעמק נידח זה. קהילה זו הייתה קהילה שסיפקה לעצמה את כל צרכיה וגרו בה אנשים רגילים ויוגים ויוגיניות.

ממורה זה הוא קיבל את עיקרי תורת הדזוגצ'ן ואת שלושת הסדרות שלה: סדרת התודעה, סדרת החלל והסדרה הסודית. חשוב מכך, נורבו רינפוצ'ה קיבל את הידע הישיר של הדזוגצ'ן ממנו. הוא נשאר שם במשך שנה כמעט, עזר לו בטיפולים הרפואיים ושימש לו כמזכיר וכן קיבל העברה של ידע מבנו של מורה זה.

רינפוצ'ה מלמד רבות על התרבות הטיבטית לגווניה השונים – משחקים, אמנות, רפואה, ריקוד ועוד. רינפוצ'ה מדגיש את החשיבות שבשילוב מודעות בפעילויות השונות שלנו וביצירתיות בתהליך הלימוד והתרגול.

לאחר מכן נורבו רינפו'צה יצא למסע עליה לרגל ממושך למרכז טיבט, לנפאל, להודו ולבוטאן. כשחזר לדגה, מחוז הולדתו, הוא גילה שהדרדרות הנסיבות הפוליטיות גרמה לפריצת אלימות. הוא ברח, ראשית למרכז טיבט ואז מצא מקום מבטחים בסיקים, כפליט. משנת 1958 ועד שנת 1960 הוא חי בגנגטוק שבסיקים והועסק בתור סופר ועורך של ספרים טיבטיים במשרד הפיתוח של הממשל הסיקי.

בשנת 1960, בגיל 22, על פי הזמנתו של פרופסור ג'וזפה טוצ'י הוא נסע לאיטליה והתגורר ברומא במשך מספר שנים. בתקופה זו, בין השנים 1960 ועד 1964הוא היה שותף מחקר במכון האיטלקי למזרח התיכון והרחוק. הוא קיבל מענק ממכון רוקפלר, שיתף פעולה באופן הדוק עם פרופסור טוצ'י וכתב שני נספחים לספריו של פרופסור טוצ'י ואף לימד יוגה, רפואה ואסטרולוגיה במכון.

משנת 1964 ועד שנת 1994 נורבו רינפוצ'ה כיהן כפרופסור במכון למזרח הרחוק באוניברסיטת נפולי, שם הוא לימד טיבטית, מונגולית והיסטוריה של התרבות הטיבטית. הוא חקר באופן מעמיק את המקורות ההיסטוריים של התרבות הטיבטית כולל מקורות שלא היו ידועים לרבים הקשורים למסורת הבונפו.

בשנת 1983, נורבו רינפוצ'ה אירח את הכנס הבינלאומי הראשון בנושא רפואה טיבטית בונציה, איטליה. בעודו אוחז במשרת הפרופסורה במכון, וגם לאחר פרישתו ממנה, נורבו רינפוצ'ה לימד ומלמד באופן לא פורמלי בכל רחבי העולם. באותם לימודים הוא נותן הוראה מעשית בתרגולי הדזוגצ'ן על פי התפישה הלא-כתתית וכן מלמד הבטים של התרבות הטיבטית, ביחוד: יאנטרה יוגה, רפואה טיבטית ואסטרולוגיה.

בהנחיתו הוקמה (ראשית באיטליה וכיום בארצות אחרות) קהילת הדזוגצ'ן הבינלאמית

(The International Dzogchen Community).

קהילת הדוזגשן היא התרועעות בלתי פורמלית של יחידים שבעוד הם ממשיכים לעבוד בעיסוקיהם הרגילים בחברה, מחבר ביניהם עניין משותף בלימוד ותרגול הדזוגצ'ן שנורבו רינפוצ'ה ממשיך להעניק.

נמקאי נורבו רינפוצ'ה נשוי לרוזה, ולזוג יש בן ובת.

Namkhai-Norbu

webcast-photoהפנייה לשידורים של רינפוצ'ה בשנג שונג